Zarnu vēzis ir viens no biežākajiem vēža veidiem. Tas sastopams vairāk nekā 10% vēža gadījumu. Zarnu vēzi nereti sauc par kolorektālo vēzi, jo tas ir gan resnās zarnas, gan taisnās zarnas vēzis. Saslimstība ar resnās zarnas vēzi ir nedaudz biežāka. Proporcija starp sievietēm un vīriešiem, kas slimo ar zarnu vēzi, ir līdzīga, lai gan sievietēm to novēro mazliet biežāk. Lielākoties saslimst pēc 60 gadu vecuma. Vairāk nekā puse gadījumu tiek diagnosticēti novēloti, jo pacienti vēlu vēršas pie ārsta. Tas daļēji notiek tāpēc, ka zarnu vēzis nerada specifiskas izteiktas sūdzības, kamēr nav izaudzis līdz vēlīnai stadijai. [1]
Kopš 2009.gada Latvijā tiek īstenota valsts apmaksāta zarnu vēža skrīninga programma. Tā ir valsts organizēta un apmaksāta profilaktiskā pārbaude, kuras mērķis ir atklāt zarnu slimības, tai skaitā, zarnu vēzi pirms simptomu parādīšanās. Profilaktiskā pārbaude ietver slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs. Pārbaudi reizi divos gados bez maksas var veikt vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos iespējams saņemt ģimenes ārsta praksē. [2, 3]
Resnā zarna sākas no tievās zarnas pārejas resnajā zarnā un beidzas ar anālo atveri.
Resnās zarnas ir 1,5 metrus garas muskuļu caurulītes, kas sastāv no vairākām daļām:
Augšupejošo lokzarnu kopā ar šķērszanu dēvē par proksimālo zarnu daļu, bet lejupejošo lokzarnu kopā ar S-veida zarnu par distālu zarnu daļu.
Šķidrajai masai, pārvietojoties no tievās zarnas pa lokzarnas nodalījumiem, tiek uzsūkts ūdens, bet atkritumvielas sablīvējas cietā masā, ko sauc par fēcēm jeb izkārnījumiem. No resnās zarnas atkritumvielas nonāk S-veida zarnā, kur uzkrājas, līdz defekācijas laikā caur taisno zarnu tiek izvadītas ārā. Sfinkters (gredzenveida muskulis) ap anālo atveri notur izkārnījumus taisnajā zarnā.
Gremošanas kanāla sienai visā garumā ir vienāda pamatuzbūve jeb audu kārtas. Virzienā no zarnas lūmena jeb dobuma uz ārpusi izvietoti četri sienas pamatslāņi: gļotāda, zemgļotādas slānis, ārējais muskuļslānis un serozais apvalks.
Katrs gremošanas kanāla sienas slānis satur audus, kas veic specifiskas gremošanas funkcijas.
Gļotāda ir mitrs epitēlijšūnu slānis, kas klāj gremošanas kanāla dobumu. Galvenās zarnu trakta gļotādas funkcijas ir šādas:
Bez epitēlija gļotādā ietilpst arī plāns saistaudu slānis un gludo muskuļšūnu slānis. Gļotādas saistaudu slānī izvietoti sīki asinsvadi un limfmezgli, kas atbild par baktēriju iznīcināšanu. Savukārt, gļotādas muskuļslānis nodrošina tās kustīgumu.
Zemgļotādas slānis ir plāns saistaudu slānis tieši zem gļotādas. Zemgļotāda bagātīgi satur asinsvadus, limfmezglus un nervu galus.
Ārējais muskuļslānis nodrošina peristaltiku. Lai gan muskuļslānis atšķiras atkarībā no tā atrašanās vietas gremošanas sistēmā, to veido trīs slāņi: iekšējais slīpais slānis, cirkulāru muskuļu slānis un ārējais garenisko muskuļu slānis. Tik daudzi dažādi novietoti muskuļslāņi ir tādēļ, lai nodrošinātu zarnu darbībai nepieciešamo kustīgumu.
Vēderplēve aptver visus vēdera dobuma orgānus. Tā notur orgānus savā vietā vēdera dobumā un kalpo kā aizsargslānis.
Riska faktori ir jebkas, kas palielina varbūtību saslimt ar zarnu vēzi. Dažādiem audzējiem ir dažādi riska faktori. Daži riska faktori ir ietekmējami, kā smēķēšana, bet citi nav, kā dzimums, ģimenes anamnēze.
Tas, ka cilvēkam ir zināmi riska faktori vai pat vairāki, nenozīmē, ka viņš saslims ar vēzi. Ar vēzi bieži slimo cilvēki, kuriem nav bijis neviens riska faktors.
Pētījumos ir noskaidroti vairāki riska faktori, kas palielina zarnu vēža risku.
Ietekmējamie zarnu vēža riska faktori
Vairāki dzīvesstila faktori ir saistīti ar zarnu vēzi:
Neietekmējamie zarnu vēža riska faktori:
Faktori ar neskaidru ietekmi uz zarnu vēža risku:
Gēnu izmaiņas un to loma zarnu audzēja attīstībā
Iegūtas vai pārmantotas mutācijas
Lielākoties mutācijas gēnos uzkrājas dzīves laikā un tās sauc par iegūtām mutācijām. Tās var veicināt riska faktori, bet daļa no mutācijām izveidojas spontāni bez ārēja stimula. Tās veidojas un uzkrājas visu dzīves laiku un tās netiek nodotas pēcnācējiem. Nav viena ceļa kā veidojas mutācijas. Parasti, ja mutācijas uzkrājās svarīgos gēnos, kas atbild par šūnu augšanu, tad šūna sāk nekontrolēti dalīties un vairoties. Iespējams audzēja attīstībā ir iesaistīti arī vēl nezināmi gēni un mehānismi.
Pārmantotas mutācijas var palielināt zarnu vēža attīstības risku. Pārmantotas mutācijas sastopamas reti, tikai 5% gadījumu. Pārmantoti zarnu vēža sindromu piemēri:
Gadījumos, kad parādās aizdomas par pārmantotu zarnu vēzi, ir nepieciešama ģenētiķa konsultācija, lai veiktu papildus ģenētiskus testus un atklātu bojājumus gēnos.
Vairākums zarnu jeb kolorektālā vēža gadījumu sākas ar patoloģisku šūnu augšanu jeb displāziju. Displāzija ir vēždraudes stāvoklis, kas vēlāk var kļūt (bet var arī nekļūt) par vēzi. Kolorektālā vēža gadījumā vēždraude bieži saistīta ar polipiem (zarnu gļotādas izaugums; bieži mēdz būt uz „kājiņas”) lokzarnas vai taisnās zarnas gļotādā. Lokzarnas un taisnās zarnas polipi visbiežāk ir labdabīgi, parasti neizraisa simptomus. Taču tie var būt par iemeslu nesāpīgai asiņošanai no taisnās zarnas vai asiņošanai, kas nav redzama (tāpēc to sauc par slēpto asiņošanu). Var būt viens polips vai arī daudzi polipi. Saslimstība ar polipiem pieaug, palielinoties vecumam. Sakarā ar jau tā pastiprināto šūnu vairošanos polipā, dažādu nelabvēlīgu (kancerogēnu) faktoru iedarbības dēļ var „sabojāties” šūnu vairošanos regulējošais mehānisms, šūnas mainās un sāk strauji dalīties, tas ir, vairoties. Epitēlijs zaudē raksturīgo izskatu, jaunu šūnu rašanās kļūst arvien straujāka, beigās zūd kontrole par šūnu dalīšanos – notiek malignizācija. Malignas (vēža) šūnas ir spējīgas neierobežoti vairoties un izplatīties organismā. Visa malignizācijas procesa attīstība var ilgt 10-20 gadu un ilgāk.
Sākotnēji vēzis attīstās gļotādā un nav ieaudzis dziļākajos slāņos. Procesam turpinoties, vēža šūnas var ieaugt visā zarnas sienā un nonākt apkārtējos audos. Vairāk nekā piecu gadu laikā polipa diametrs var sasniegt vienu centimetru. Vēl pēc pieciem līdz desmit gadiem polipa šūnas var būt kļuvušas ļaundabīgas. Parasti paiet vēl pieci līdz desmit gadi, pirms rodas simptomi, taču šai laikā vēzis jau var būt izaudzis līdz vēlīnai stadijai.
Zarnu vēzis var būt 0 stadija (priekšvēža stāvoklis) un no I līdz IV stadijai. Jo lielāka stadija, jo vairāk audzējs ir izplatījies organismā. Lielākoties pacienti ar vienādām stadijām tiek ārstēti līdzīgi.
TNM jeb audzēja, limfmezglu, metastāžu (Tumor, Nodes, Metastasis) sistēmu izstrādāja Amerikas Apvienotā vēža klasifikācijas un galarezultāta ziņošanas komisija (American Joint Committee on Cancer Staging and End Result Reporting), un tā ir viena no zarnu vēža klasificēšanai visbiežāk izmantotām sistēmām.
Audzēja izplatības dziļums zarnu sieniņā:
Limfmezglu stadijas (Nx-N0-N1-N2) norāda audzēja izplatību uz blakus esošajiem limfmezgliem.
Metastāžu stadijas (Mx-M0-M1) atspoguļo audzēja atrašanos attālos limfmezglos un citos orgānos (metastāzes). Metastāzes no zarnu vēža bieži rodas aknās, plaušās un attālos limfmezglos, retāk kaulos.
Kad TNM ir noskaidrots, var novērtēt vispārīgo zarnu vēža stadiju:
TNM apraksts | Stadija |
Tis (in situ) N0 M0 | 0 |
T1 N0 M0 | I |
T2 N0 M0 | I |
T3 N0 M0 | IIA |
T4 N0 M0 | IIB |
T1 N1 M0 | IIIA |
T2 N1 M0 | IIIA |
T3 N1 M0 | IIIB |
T4 N1 M0 | IIIB |
Jebkurš T N2 M0 | IIIC |
Jebkurš T jebkurš N M1 | IV |
[1] Ļaundabīgo audzēju ārstēšanas metodes, https://www.talakizglitiba.lv/sites/default/files/2020-01/153_Audz%C4%93ju%20terapijas%20metodes.pdf
[2] Nacionālais veselības dienests, Zarnu profilaktiskā pārbaude, https://www.vmnvd.gov.lv/lv/zarnu-profilaktiska-parbaude
[3] Slimību profilakses un kontroles centrs, Zarnu vēža skrīnings, https://www.spkc.gov.lv/lv/media/15539/download