Melanoma ir vēža forma, kas sākas melanocītos - šūnās, kas veido pigmentu melanīnu, kas piešķir ādai tās dabīgo krāsu. Melanoma visbiežāk veidojas uz ādas, kā arī citos audos, kur ir melanocīti, piemēram, acīs, zarnās, gļotādā, naga pamatnē vai uz pēdām un plaukstām. Visbiežākā melanomas pazīme ir jauna ādas veidojuma parādīšanās vai izmaiņas esošajās dzimumzīmēs. [1]
Melanomas attīstībā ļoti liela nozīme ir indivīda ģenētiskiem faktoriem un apkārtējās vides apstākļiem (pakļautība UV starojumam). Īpaši aktuāla ir saules radītā ietekme tieši bērnu vecumā.
Melanomu mēdz dēvēt arī par maligno melanomu vai ādas melanomu. Lielākā daļa melanomas ļaundabīgās šūnas joprojām spēj sintezēt melanīnu (viela, kas ādai piešķir brūno nokrāsu) un tādēļ melanomas parasti ir brūnas vai melnas. Bet dažas melanomas ir zaudējušas spēju sintezēt melanīnu, tās var būt rozā, ādas krāsā vai baltas.
Melanomas var attīstīties jebkurā ādas rajonā, bet visbiežāk tās parādās uz krūšu kurvja vīriešiem un uz kājām sievietēm. Kakls un seja ir otrs biežākais melanomas skartais ādas rajons.
Tumšādainiem cilvēkiem melanomas attīstības risks ir mazāks, toties melanoma visbiežāk veidojas uz plaukstām, pēdām, zem nagiem.
Vairums (> 90%) melanomu attīstās ādā un ievērojami retāk – acī, gļotādās, centrālajā nervu sistēmā vai apzarnī. Šajās vietās atrodami melanocīti - šūnas, no kurām var attīstīties melanoma. Primāra melanoma var attīstīties kā jauns veidojums (de novo) pilnīgi veselā ādā vai uz iepriekšēja pigmentēta veidojuma fona, saulei atklātās un saulei neatklātās ķermeņa daļās. [2]
Pastāv ievērojamas atšķirības, kā arī slimības gaita un tās prognoze agrīnas melanomas un izplatītas (metastazējošas) melanomas gadījumos.
Melanoma ir audzējs, kas pamatā novērojams vecumā pēc 50 gadiem. Bet pēdējos gados melanoma tiek diagnosticēta gados arvien jaunākiem cilvēkiem. Vecuma grupā starp 20 un 30 gadiem melanoma ir biežākais ļaundabīgais audzējs starp visiem audzējiem šajā vecuma grupā.
Melanoma ir retāk sastopama kā citi ādas vēža veidi, taču tā ir agresīvāka un ar lielāku varbūtību var izplatīties uz citiem orgāniem (metastazēties), tādēļ tik svarīgi to ir atklāt pēc iespējas agrīnāk, lai savlaicīgi uzsāktu ārstēšanu.
Ilustrācija no Roche arhīva.
Riska faktors ir jebkas, kas palielina cilvēka risku dzīves laikā saslimt ar vēzi. Dažādiem vēžiem ir dažādi riska faktori. Atsevišķi riska faktori, kā piemēram, smēķēšana un ultravioletais (UV) starojums var tikt novērsti, bet citi riska faktori, kā vecums vai ģimenes anamnēze, nav ietekmējami.
Pat, ja cilvēkam ir zināms kāds riska faktors, vai vairāki, tas nenozīmē, ka dzīves laikā attīstīsies melanoma. Daudzi cilvēki, neatkarīgi no riska faktoru klātbūtnes, tā arī nekad nesaslimst ar melanomu.
Svarīgi ir apzināties potenciālos riska faktorus, lai varētu samazināt savu risku dzīves laikā saslimt ar melanomu.
Faktori, kuri attiecas uz pašu cilvēku:
Faktori, kuri attiecas uz apkārtējo vidi (šos faktorus dzīves laikā ir iespējams novērst)
Neskatoties uz to, ka ir zināmi vairāki riska faktori, nav līdz galam skaidrs, kā šie faktori izraisa melanomas attīstību.
Lielākā daļa dzimumzīmju dzīves laikā nepārvēršas par melanomu. Viens no iespējamiem melanomas attīstības cēloņiem var būt arī gēnu izmaiņas, kā rezultātā normālās šūnas pārveidojas par ļaundabīgām melanomas šūnām. Tomēr joprojām nav zināms, kāpēc dažiem cilvēkiem dzimumzīmes kļūst ļaundabīgas.
Iegūtas gēnu mutācijas
Visbiežāk gēnu izmaiņas melanomas gadījumā ir iegūtas dzīves laikā. Visbiežāk šīs izmaiņas gēnos notiek nejauši, bez zināma iemesla. Dažos gadījumos šīs izmaiņas var tikt provocētas apkārtējo vides faktoru ietekmē, kā, piemēram, saules starojums. UV starojums bojā ādas šūnu DNS, kas atbild par šūnu augšanu un dalīšanos. Ja šie gēni ir bojāti, tad šūnas var kļūt ļaundabīgas. Izmaiņas DNS, kas noved pie melanomas attīstības, parasti ir notikušas jau vairākus gadus pirms melanomas atklāšanas. Līdz ar to ir būtiski apzināt galvenos riska faktorus, kā, piemēram, saules starojuma kaitīgo ietekmi uz ādu, lai novērstu ļaundabīgo procesu attīstību.
Visbiežāk sastopamā gēnu mutācija melanomas gadījumā ir BRAF mutācija, kas novērojama aptuveni pusei cilvēku ar melanomu. Bez BRAF mutācijas, vēl var novērot NRAS, CDKN2A un NF1 gēnu mutācijas. Visbiežāk bojāts ir viens gēns.
Ģenētiskās izmaiņas starp melanomām atšķiras, atkarībā no saules skartā apjoma. Saulei paslēptās vietās biežāk sastopamas izmaiņas C-KIT gēnā.
Pārmantotas gēnu mutācijas
Retākos gadījumos mutācijas, kas palielina melanomas risku, tiek pārmantotas. Pārmantotas (melanoma ģimenes anamnēzē) melanomas gadījumā visbiežāk bojāts ir audzēja supresorgēns CDKN2A vai CDK4, kas atbild par normālu šūnu augšanu.
Cilvēkiem ar xeroderma pigmentosum slimību ir pārmantotas izmaiņas XP gēnā, kas, savukārt, atbild par bojāto šūnu labošanu, kā rezultātā var palielināties ļaundabīgo šūnu attīstības risks.
Pastāv dažādas melanomas klīniskās formas, kur audzēja atpazīšana ir atkarīga no audzēja izvietojuma uz ķermeņa ādas:
Ilustrācija no Roche arhīva. Ādas veidojums.
Audzēja stadijas noteikšana ir svarīga piemērotākās ārstēšanās taktikas izvēlei.
Melanomai var būt 0 stadija (melanoma in situ), I, II, III un IV stadija. Jo lielāka stadija, jo vairāk audzējs ir izplatījies, jo sarežģītāka ārstēšana.
[1] Kas ir melanoma? https://onkomed.lv/wp-content/uploads/2020/09/Melenoma_buklets_LV.pdf
[2] Klīniskās vadlīnijas "Ādas vēža un melanomas diagnostika, ārstēšana un dinamiskā novērošana", (Vadlīniju pilns teksts PDF), https://www.vmnvd.gov.lv/lv/adas-veza-un-melanomas-diagnostika-arstesana-un-dinamiska-noverosana