Ļaundabīga krūts vēža biežākie simptomi ir:
Attēls no Roche arhīva. Raksturīgākie krūts vēža simptomi.
Atcerieties! Parasti izrādās, ka šo simptomu iemesls nav krūts vēzis, bet tie noteikti liecina, ka jums jādodas pie ārsta, visbiežāk ģimenes ārsta vai ginekologa.
Iemesli, kādēļ rodas aizdomas par krūts vēzi, var būt dažādi:
Diagnozes noteikšana ietver:
Attēls no Roche arhīva. Krūšu pašpārbaude.
Nostājieties spoguļa priekšā, aplūkojiet un salīdziniet abas krūtis. Nolaidiet rokas gar sāniem un apskatiet sevi – abām krūtīm jābūt vienādām un apaļām, bet krūtsgaliem – vērstiem uz priekšu. Jāsatraucas tad, ja pēkšņi viena krūts palielinājusies vai kāds no krūtsgaliem pēkšņi ir ievilkts vai vēršas uz sāniem, nevis taisni.
Abas rokas aizlieciet aiz galvas un apskatiet savas krūtis spogulī. Ja tās abas saglabā savu formu un neviens no krūtsgaliem neieraujas, viss kārtībā.
Ja krūtsgals vesels, starp Jūsu pirkstiem būs tikai āda, nebūs sataustāmu veidojumu un nebūs nekādu izdalījumu. Tad vēlreiz abus krūtsgalus pārbaudiet, satverot un paspiežot tos kādu centimetru tālāk. Ja krūtsgals ir blīvs, stīvs vai parādās asinslāsīte vai citi izdalījumi, nekavējoties jādodas pie ārsta.To visērtāk izdarīt, ja iztaustāmās puses roku iespiedīsiet sānos, tādējādi sasprindzinot krūškurvja muskuļus, vai ļausiet tai brīvi nokarāties. Ar otras rokas iztaisnotiem, kopā saliktiem pirkstiem rūpīgi apļveidā iztaustiet visu krūti no augšas uz leju, no krūts malām uz centru un atpakaļ. Sāciet katru krūts daļu izmeklēt ar maigāku pieskārienu un tad palieliniet spiedienu, lai sajustu audu dziļākos slāņus. Kad trīs pirksti pietiekami piespiesti krūtij, veiciet divas trīs apļveida kustības, tad pirkstus atlaidiet un pārvietojiet uz nākamo vietu.
Tagad vienu roku aizlieciet aiz galvas, bet ar otru iztaustiet pretējo krūti (labā roka, kreisā krūts un otrādi). Rūpīgi iztaustiet katru krūts laukumu darot to ar četriem pirkstiem, neizmantojot īkšķi.
To pašu izdariet ar apļveida kustībām, turot vienu roku aiz galvas, lai iztaustāmā krūts ir brīvāka.Varat to darīt gultā pirms iemigšanas vai pēc pamošanās. Pārbaudot labo krūti, novietojiet spilvenu zem labā pleca, labo roku aizliekot aiz galvas. Pievērsiet uzmanību veidojumiem un sacietējumiem. Tāpat izmeklējiet kreiso krūti. Atcerieties! Ja jums šķiet, ka neprotat izmeklēt savas krūtis pietiekami labi, jums ir tiesības lūgt ārstu izmeklēt krūtis vai lūgt parādīt, kā to pareizi darīt.
Pārbaudiet arī rajonu no krūts līdz paduses vidusdaļai. Tur iestiepjas piena dziedzera daiviņa un limfmezgli, kur ļaundabīgais audzējs var veidot metastāzes. Ja padusē nav sataustāmu veidojumu, viss kārtībā.
Ar vienu roku piepaceliet krūti un ar otru – pretējo pārbaudāmajai krūtij – iztaustiet visu līniju zem tās. Lai gan ārkārtīgi reti, tomēr ir krūts vēža veids, kas aug tieši zem krūts, nevis pašā dziedzerī.
Tagad visu iepriekš aprakstīto, izņemot apskati pie spoguļa, veiciet guļus. Kāpēc? Jo nav zināms, kura no pozām ir labāka krūšu pārbaudei – guļus vai stāvus. Dažkārt tieši guļus pozā kādu veidojumu iespējams sataustīt, bet stāvus nē.
Mamogrāfija ir krūts audu rentgenoloģiska izmeklēšana ar zemas intensitātes rentgenstarojumu. Šī uzskatāma par vienu no efektīvākajām metodēm, lai savlaicīgi atklātu krūts vēzi.
Pārbaudes laikā krūts tiek saspiesta, lai labāk būtu iespējams uzņemt rentgena attēlu. Mamogrāfijas metode var radīt nekomfortablas sajūtas, jūtīgākas sievietes to var uztvert kā nelielas sāpes. Rentgena attēla uzņemšana ilgst 2 minūtes, bet viss apmeklējums – apmēram 20 minūtes.
Kopš 2012. gada Latvijā ir pieejama jauna padziļināta krūts izmeklēšanas metode - mamogrāfija ar tomosintēzi. Viena izmeklējuma laikā tiek veikti divi izmeklējumi – digitālā mamogrāfija un padziļināta izmeklēšana, ko nodrošina tomosintēze. Tomosintēze - attēlveidošanas tehnoloģija, ar kuras palīdzību iegūst krūts izmeklējumus trīs dimensiju attēlos, kuri veidojas no dažādiem projekcijas leņķiem. Attēla projekcija tiek rekonstruēta, krūti šķērsgriezumā attēlojot ar soli ik pa 1 mm. Šī izmeklējuma metode ir ievērojami precīzāka, var agrīnāk atklāt izmaiņas un iespējamo pataloģiju, jo speciālistiem ir iespēja attēlu aplūkot slāni pa slānim, redzēt struktūras katrā slānī atsevišķi un aplūkot kustīgu attēlu no 3 pusēm. [1]
Pirmo reizi mamogrāfiju vēlams veikt 40 gadu vecumā.
Visām 50-69 gadus vecām sievietēm reizi divos gados valsts apmaksā mamogrāfijas izmeklējumu. Ja saņemat Nacionāla veselības dieniesta (NVD) izsūto uzaicinājuma vēstuli mamogrāfijas izmeklējumu veikšanai, lūdzu, to rūpīgi izlasiet un izmantojiet šo iespēju veikt valsts apmaksātu pārbaudi. [1]
Mamogrāfijas rezultāta koda skaidrojums:
Rīcība, atkarībā no mamogrāfijas rezultāta:
Biopsija tiek veikta vienmēr, ja rodas aizdomas par ļaundabīgu saslimšanu. Audu materiāls tiek sūtīts uz laboratoriju histoloģiskajai izmeklēšanai. Tas papildina izmeklējumu rezultātus un palīdz ārstam izvēlēties pareizo ārstēšanas taktiku. [2]
Biežākās krūts biopsijas metodes ir:
Reģionālo (paduses, infraklavikulāro, suspraklavikulāro) limfmezglu tievās adatas aspirācijas (fine-needle-aspiration, FNA) citoloģiskā izmeklēšana tiek veikta, ja vizuāldiagnostiskos izmeklējumos vai palpatori rodas aizdomas par audzēja izplatību reģionālos (paduses, infraklavikulāros, supraklavikulāros) limfmezglos. Iegūto materiālu izmeklē citoloģijas laboratorijā, slēdzienā atzīmējot, vai paraugā ir atrastas ļaundabīgas šūnas. Ja ir vairāki 10 aizdomīgi limfmezgli, tad citoloģijas materiālu paņem no vairākiem veidojumiem, īpaši, ja tie atrodas dažādās limfmezglu grupās un pusēs.
Krūts audu biopsijas un operācijas materiāla histoloģijā nosaka:
[1] Slimību profilakses un kontroles centrs, Vēža skrīnings, https://www.spkc.gov.lv/lv/veza-skrinings
[2] Slimību profilakses un kontroles centrs, Latvijā biežāk sastopamo audzēju primārā un metastāžu vizuālā diagnostika, Krūts vēzis Klīniskais ceļš, https://www.spkc.gov.lv/sites/spkc/files/content/Profesionaliem/Kliniskie%20algoritmi%20un%20pacientu%20celi/Onkologija/Pacientu%20celi/1_dg_kcels_kruts.pdf