Profilakse

  1. Dzīvesveids, fiziskās aktivitātes
  2. Papildu rekomendācijas

Dzīvesveids, fiziskās aktivitātes

Nav droša veida, kā novērst urīnpūšļa vēzi. Dažus riska faktorus, piemēram, vecumu, dzimumu, rasi un ģimenes vēsturi, nav iespējams ietekmēt. Tomēr ir lietas, ko varat darīt, lai samazinātu risku.

Nesmēķējiet!

Tiek uzskatīts, ka smēķēšana izraisa aptuveni pusi no visiem urīnpūšļa vēža gadījumiem. (Tas attiecas uz visu veidu smēķēšanu - cigaretēm, cigāriem vai pīpēm).

Dzeriet daudz šķidrumu!

Ir pierādījumi, ka lietojot daudz šķidrumu, galvenokārt ūdens, var samazināt urīnpūšļa vēža risku.

Ēdiet daudz augļu un dārzeņu!

Daži pētījumi liecina, ka uzturs, kurā ir daudz augļu un dārzeņu, var palīdzēt aizsargāt no urīnpūšļa vēža, kaut citos pētījumos tas nav apstiprinājies. Tomēr ir pierādīts, ka veselīga uztura lietošana sniedz daudz priekšrocību, tostarp samazina dažu citu vēža veidu risku. Vairāk par uztura ieteikumiem skatīt Uztura ieteikumos onkoloģijas pacientiem. [1]

Papildu rekomendācijas

Ir lietderīgi ierobežot saskari ar noteiktām ķīmiskām vielām darbavietā.

Strādājošajiem nozarēs, kurās izmanto noteiktas organiskās ķīmiskās vielas, ir lielāks urīnpūšļa vēža risks. Darba vietas, kurās parasti izmanto šīs ķīmiskās vielas, ir gumijas, ādas, poligrāfijas materiālu, tekstilizstrādājumu un krāsu ražošanas nozares. Ja strādājat vietā, kur varat būt pakļauts šādu ķīmisko vielu iedarbībai, pārliecinieties, ka ievērojat labu darba drošības praksi. Dažas ķīmiskās vielas, kas, piemēram, atrodamas dažās matu krāsās, arī var palielināt vēža attīstības risku, tāpēc frizieriem, kuri regulāri saskaras ar šiem produktiem, ir svarīgi tos lietot droši.

Daži pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kas darba vietā ir pakļauti dīzeļdegvielas izplūdes gāzu iedarbībai, arī var būt lielāks urīnpūšļa vēža (kā arī dažu citu vēžu) risks, tāpēc varētu būt lietderīgi ierobežot šo risku.

 

[1] Uztura ieteikumi onkoloģijas pacientiem ārstēšanas laikā, https://onkomed.lv/wp-content/uploads/2020/09/Uzturs-pacientiem-ar-audzeju-terapijas-laika.pdf