Kuņģa vēzis ir ļaundabīgs audzējs, kas sākas kuņģī. Kuņģis ir maisveida orgāns, kas ir nozīmīgs orgāns barības sagremošanā.
Kuņģim ir piecas daļas:
Blakus kuņģim atrodas tādi orgāni, kā tievā zarna, resnā zarna, aknas, liesa un aizkuņģa dziedzeris.
Kuņģim ir pieci slāņi:
Jo dziļāk šajos slāņos ieaudzis vēzis, jo lielāka audzēja stadija un lielāka varbūtība vēzim izplatīties uz blakus esošajiem limfmezgliem un citiem orgāniem.
Visbiežāk kuņģa vēzis sākas gļotādā un lēnām aug cauri pārējiem slāņiem. Parasti kuņģa vēzis aug lēni, vairākus gadus. Pirms attīstījušās īstas vēža šūnas, kuņģa gļotādā notiek izmaiņas. Šīs agrīnās izmaiņas neizraisa nekādas sūdzības un bieži vien paliek neatklātas.
Kuņģa vēzis var izplatīties dažādos veidos. Tas var izaugt cauri visiem kuņģa slāņiem un ieaugt blakus orgānos. Tas var izplatīties arī uz tuvākajiem limfmezgliem un tālāk izplatīties caur limfātisko sistēmu. Ja vēzis izplatās šādi, prognozes ir sliktākas. Kad kuņģa vēzis jau progresējis, tas var izplatīties arī caur asinsrites sistēmu, vēža šūnas nonāk aknās, plaušās, kaulos un citos orgānos.
Riska faktori var būt dažādi, tostarp, apstākļi, kas veicina cilvēka iespēju saslimt ar kādu no slimībām, piemēram, vēzi. Dažādiem audzējiem riska faktori atšķiras. Dažus riska faktorus, piemēram, smēķēšanu, var kontrolēt. Citus – piemēram, vecumu, onkoloģisko slimību izplatību ģimenē – nevar ietekmēt. Taču riska faktors vēl nepasaka visu. Ja jums ir kāds riska faktors (vai pat vairāki), tas vēl nenozīmē, ka jūs noteikti saslimsiet. Daudziem cilvēkiem, kas ir saslimuši, var nebūt konstatēts neviens riska faktors.
Atrofisks gastrīts ir viens no priekšvēža stāvokļiem, kam raksturīga plāna kuņģa gļotāda, kas ir mazāk aizsargāta pret dažādiem bojājumiem. Visbiežāk atrofisku gastrītu izraisa H. pylori baktērijas klātbūtne. Retākos gadījumos to var izraisīt dažādas autoimūnas reakcijas, kad imūnā sistēma pati noārda kuņģa gļotādu. Pacientiem ar atrofisku gastrītu ir palielināts kuņģa vēža risks.
Otrs priekšvēža stāvoklis ir intestināla metaplāzija. Šajā gadījumā normālas kuņģa gļotādas šūnas tiek aizvietotas ar šūnām, kas līdzinās zarnu gļotādu izklājošām šūnām. Bieži vien kopā ar intestinālu metaplāziju atrod arī atrofisku gastrītu. Arī intestinālas metaplāzijas iemesls var būt H. pylori infekcija.
Abos gadījumos samazinās dziedzeršūnu skaits, kas izdala sekrētu, lai aizsargātu pārējās kuņģa gļotādas šūnas. Šūnu DNS bojājums noved pie šūnu transformācijas displāzijā, kad tās pārvēršas liela izmēra un nepareizas formas šūnās (līdzīgi kā audzēja šūnas). Atsevišķos gadījumos displāzija progresē par kuņģa vēzi.
Visbiežāk kuņģī attīstās adenokarcinoma (90-95%). Šis vēzis sākās šūnās, kas veido gļotādas iekšējo pārklājumu.
Pastāv 2 veidu kuņģa adenokarcinomas tipi:
Limfoma, gremošanas stromāls audzējs un karcinoīdais audzējs ir sastopami daudz retāk.
Slimības stadijas noteikšanai izmanto TNM klasifikāciju. Klīnisko stadiju (apzīmē cTNM) nosaka pirms uzsākt jebkuru terapiju ar vizuāldiagnostikas metodēm un biopsiju. Patoloģisku (apzīmē pTNM) stadiju nosaka operācijas materiālā pēc veiktas audzēja un reģionālo limfmezglu rezekcijas. Ja pirms operācijas tiek saņemta neoadjuvantā terapija, tad stadiju (apzīmē ypTNM) nosaka operācijas materiālā vai vizuāldiagnostiski, lai izvērtētu neoadjuvantās terapijas efektu. [1, 2]
[1] Slimību profilakses un kontroles centrs, Latvijāā biežāk sastopamo audzēju primārā un metastāžu terapija, Kuņģa vēzis Algoritmi, https://www.spkc.gov.lv/sites/spkc/files/content/Profesionaliem/Kliniskie%20algoritmi%20un%20pacientu%20celi/Onkologija/Kliniskie%20algoritmi/12_algoritmi_kungis_terapija.pdf
[2] Klīniskās vadlīnijas "Ādas vēža un melanomas diagnostika, ārstēšana un dinamiskā novērošana", (Vadlīniju pilns teksts PDF), https://www.vmnvd.gov.lv/lv/adas-veza-un-melanomas-diagnostika-arstesana-un-dinamiska-noverosana