PSA līmeņa noteikšana asinīs
PSA (prostatas specifiskais antigēns) ir viela, ko ražo priekšdziedzeris. PSA visvairāk atrodams spermā, neliels daudzums – arī asinīs. Lielākajai daļai veselu vīriešu PSA līmenis asinīs ir zem 4 ng/ml (nanogrami mililitrā). Ja PSA līmenis asinīs paaugstinās, pieaug arī iespēja, ka jums ir prostatas vēzis. Ja PSA līmenis asinīs ir starp 4 ng/ml un 10 ng/ml, iespēja, ka jums ir prostatas vēzis, ir viena no četrām. Ja PSA līmenis ir virs 10 ng/ml, tad iespēja, ka ir prostatas audzējs, pieaug par 50%. Tomēr dažiem vīriešiem, kam ir prostatas vēzis, PSA līmenis asinīs ir zem 4 ng/ml.
Faktori, kas izraisa PSA līmeņa pieaugumu asinīs (izņemot vēzi).
- LPH (labdabīga prostatas hiperplāzija): prostatas palielināšanās, kas nav saistīta ar vēzi un kas attīstās daudziem vecākiem vīriešiem.
- Vecums: PSA līmenis līdz ar vecumu lēnām pieaug, pat ja prostatā nenotiek nekādas izmaiņas.
- Prostatīts: priekšdziedzera infekcija vai iekaisums.
- Ejakulācija var uz īsu brīdi paaugstināt PSA līmeni, kas pēc tam atkal nokrītas līdz normai.
PSA līmeņa noteikšanai ir nozīme ne tikai saistībā ar priekšdziedzera vēža agrīnu diagnostiku. To izmanto arī citos gadījumos.
- Vīriešiem, kam jau ir diagnosticēts priekšdziedzera vēzis, PSA līmeņa noteikšana kopā ar citiem izmeklējumiem palīdz izlemt, kādi papildu izmeklējumi būtu nepieciešami un kādu terapijas metodi izvēlēties.
- Ļoti augsts PSA līmenis var norādīt uz to, ka audzējs ir izplatījies ārpus prostatas. Tas palīdz noteikt arī ārstēšanas metodi, jo dažas ārstēšanas metodes nevar izmantot, ja vēža šūnas izplatījušās uz limfmezgliem vai citiem orgāniem.
- PSA līmenis palīdz noteikt ārstēšanas efektivitāti, kā arī to, vai pēc ārstēšanas ir vēža recidīvs vai nav.
- Ja esat izvēlējies “novērošanas taktiku”, nevis tūlītēju ārstēšanu, nosakot PSA līmeni, var sekot vēža attīstībai un nepieciešamības gadījumā sākt ārstēšanu.
Ja priekšdziedzera vēzis atsāk augšanu pēc ārstēšanas (recidīvs) vai ja tas ir izplatījies ārpus priekšdziedzera (metastāzes), PSA līmenis nevar noteikt šīs izmaiņas. Pēc PSA līmeņa rādītājiem nevar paredzēt, kādi slimības simptomi attīstīsies, un prognozēt dzīves ilgumu. Daudziem pacientiem ir ļoti augsts PSA līmenis, tomēr viņi jūtas labi un nav nekādu sūdzību. Savukārt citiem, kam PSA līmenis ir zems, ir izteiktas sūdzības. Arī tad, ja ir kādas blakus saslimšanas, lietderīgāk ir sekot PSA līmeņa izmaiņām, nevis vērtēt tā līmeni vienā analīzē.