Priekšdziedzera biopsija
Ja dažas sūdzības vai analīžu rezultāti liek domāt, ka jums, iespējams, ir priekšdziedzera vēzis, jums jāveic priekšdziedzera biopsija, lai pilnībā apstiprinātu slimību.
Biopsija ir vienīgais veids, kā precīzi uzzināt, vai jums ir vai nav priekšdziedzera vēzis. Biopsijas laikā no priekšdziedzera tiek paņemtas šūnas, kas tiek aizsūtītas uz laboratoriju, kur nosaka, vai paraugā ir vēža šūnas vai nav. Visbiežāk biopsija tiek veikta ar dobu adatu. Tas notiek šādi. Transrektālās ultrasonogrāfijas laikā, vadoties pēc iegūtā attēla, ārsts caur taisnās zarnas sieniņu ievada priekšdziedzerī adatu. Kad adata tiek izņemta, tajā paliek neliels audu gabaliņš (aptuveni 1 cm garš un 2 mm plats). Daži ārsti dūrienu veic caur ādu, starp anālo atveri un sēklinieku maisiņiem.
Lai gan pēc apraksta procedūra izklausās sāpīga, tā rada tikai nelielu diskomfortu, jo viss notiek ļoti ātri. Ārsts uz izmeklējuma laiku var ievadīt lokālās anestēzijas līdzekļus. Biopsija ilgst aptuveni 15 minūtes. Pirms procedūras jūs varat lūgt ārstam, lai viņš veic lokālo anestēziju. Dažreiz audu paraugi tiek ņemti no vairākām priekšdziedzera daļām. Pajautājiet ārstam, cik paraugi tiks ņemti jums.
Lai mazinātu infekcijas risku, jums var nozīmēt īsu antibiotiķu kursu pirms un pēc biopsijas. Dažas dienas pēc procedūras jums var būt neliels sāpīgums biopsijas ņemšanas apvidū, neliels asiņu piejaukums urīnam vai neliela asiņošana no taisnās zarnas. Dažiem vīriešiem vienu vai pat divus mēnešus pēc biopsijas var būt asiņu piejaukums spermai.
Vēzis var atrasties tikai nelielā priekšdziedzera daļā, nevis pārņemt to pilnībā Tāpēc atsevišķos gadījumos biopsijas paraugā var nebūt vēža šūnu, lai gan patiesībā vēzis ir. To sauc par “kļūdaini negatīvu atbildi”. Ja jūsu biopsijas paraugs nesatur vēža šūnas, taču ārstam ir pārliecība, ka vēzis tomēr ir, – biopsija jāveic atkārtoti.
Biopsijas paraugs tiek nosūtīts uz laboratoriju. Ārsts paraugā meklē vēža šūnas. Ja vēža šūnas ir, jānosaka vēža pakāpe. Iedalot vēža šūnas pakāpēs, var precīzāk noteikt, cik ātri audzējs aug un izplatās.
Biopsijas slēdziens parāda audzēja pakāpi (ja tas ir). Biopsijas slēdzienā var būt arī cita informācija, kas palīdz novērtēt audzēju. Tā var būt:
- biopsijas paraugu skaits, kas satur vēža šūnas (piemēram, septiņi no 12 paraugiem satur vēža šūnas);
- vēža šūnu skaits katrā paraugā (tiek dots procentos);
- vai vēzis atrodas vienā priekšdziedzera daļā (labajā vai kreisajā) vai abās (bilaterāls).
Dažreiz šūnas neizskatās pēc vēža šūnām, tomēr nav arī pilnīgi normālas šūnas. Šajos gadījumos pēc kāda laika jāveic atkārtota biopsija.