lv ru
Informatīvais portāls par onkoloģiju
burtu izmērs: 1 2 3

Pozitronu emisijas tomogrāfija

Kas ir PET/CT

PET/CT tehnoloģija ir viena no pasaulē modernākajām un precīzākajām vēža diagnostikas metodēm, kas vienā iekārtā veic divus secīgus izmeklējumus -  pozitronu emisijas tomogrāfiju (PET) un datortomogrāfiju (CT). PET/CT izmeklējuma rezultātā tiek apvienoti abu izmeklējumu attēli un iegūts augstas kvalitātes hibrīdattēls, kurā specifiski iezīmētas prostatas vēža šūnas un redzama ļoti precīza informācija par ļaundabīgajām izmaiņām organismā.

Kad vīrietim ir konstatēts prostatas vēzis, PET/CT izmeklējums ir efektīvākais un precīzākais veids, kā noteikt vēža izplatību, atklāt visas metastāzes un citu būtisku informāciju. Saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem, PET/CT ir virkne priekšrocību salīdzinājumā ar citām līdz šim tradicionāli izmantotajām prostatas vēža diagnostikas metodēm – ultrasonogrāfiju, datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi un scintigrāfiju.

PET/CT izmeklējuma priekšrocības

  • Ja ir aizdomas, ka audzējs atgriežas pēc iepriekš veiktas tradicionālās ķirurģijas vai staru terapijas, tikai ar PET/CT metodi iespējams ļaundabīgas šūnas identificēt jau tad, kad PSA līmenis ir mazāks par 1,0.
  • Pētījumi rāda, ka PET/CT var atrast metastāzes limfmezglos, kas ir mazākas par 5 mm.
  • PET/CT metode ir piemērota arī tiem vīriešiem, kuriem ir aizdomas par prostatas vēzi - PSA līmenis ir paaugstinājies, taču audu paraugos to nav izdevies identificēt.
  • PET/CT metode tiek pielietota kombinācijā ar ārstēšanu ar Y-90 vai Lu-177-PSMA.
  • Ar PET/CT metodes palīdzību var ne tikai precīzi diagnosticēt audzēju, bet arī precīzi plānot turpmāko terapiju – noteikt, vai pacientam nepieciešama starošana vai ķīmijterapijas kurss vai hormonu terapiju.

Kā notiek izmeklējums

PET/CT diagnostikas aparāts vizuāli ir līdzīgs datortomogrāfam, tikai tam ir divi gentriji (gredzeni) - pirmais veic datortomogrāfijas izmeklējumu, otrs pozitronu emisijas tomogrāfiju. Iekārtas divu gentriju dizains mazina pacienta diskomfortu un klaustrofobiskas sajūtas izmeklējuma laikā. Lai veiktu izmeklējumu, pacients tiek noguldīts uz izmeklējuma galda un lēnām virzīts cauri diagnostikas iekārtai. Izmeklējuma laikā rokas jātur aiz galvas un jācenšas nekustēties. Papildus PET/CT izmeklējumam ārsts dažkārt nozīmē datortomogrāfijas izmeklējumu ar kontrastvielu, kas ļauj iegūt daudz vairāk diagnostiskas informācijas, un daudzos gadījumos tās pielietošana ir izšķiroša diagnozes precizēšanai.