lv ru
Informatīvais portāls par onkoloģiju
burtu izmērs: 1 2 3

Ne-Hodžkina limfoma

Ne-Hodžkina limfoma ir viena no divām galvenajām limfomu grupām (otra ir Hodžkina limfoma). Šūnas ne-Hodžkina limfomas gadījumā izskatās un funkcionē citādi nekā Hodžkina limfomas gadījumā.

Ne-Hodžkina limfomu iedala pēc malignitātes pakāpes, tipa un stadijas.

Malignitātes pakāpe – norāda, vai ne-Hodžkina limfoma ir lēni progresējoša (zemas malignitātes pakāpes, lēni augoša) vai agresīva (augstas malignitātes pakāpes, ātri augoša).

- Tips: lēni progresējošās un agresīvās limfomas sīkāk iedala vairāk nekā 30 tipos – atkarībā no tā, kā limfomas šūnas izskatās mikroskopiski.

- Stadija: lai norādītu, vai/cik daudz limfoma ir izplatījusies organismā, slimību iedala I, II, III un IV stadijā.

Lai noteiktu stadiju, jāzina pacienta slimības vēsture un jāveic vispusīga izmeklēšana, tostarp rentgenoloģiskā izmeklēšana, datortomogrāfija, kaulu smadzeņu biopsija un asins analīzes.

 

www.lymphoma-net.org
www.lymphomacoalition.org

Malignitātes pakāpe

Lēni progresējošas ne-Hodžkina limfomas aug lēni. Bieži slimības sākumā tās neizraisa simptomus un tāpēc kādu laiku netiek atklātas. Arī pēc diagnozes noteikšanas daudziem pacientiem nav nepieciešama tūlītēja ārstēšana – reizēm pat vairākus mēnešus vai gadus. Tomēr, ja ārstēšana bijusi nepieciešama, parasti tā ir efektīva un audzējs samazinās vai izzūd pavisam, ko sauc par daļēju vai pilnīgu remisiju. Tomēr vēlākajās, izplatītajās stadijās zemas malignitātes limfomas nav izārstējamas. Slimībai parasti novēro recidīvu jeb atkārtošanos, un tad ir nepieciešama papildu ārstēšana.

Agresīvās ne-Hodžkina limfomas aug salīdzinoši ātri. Tās, salīdzinot ar lēni progresējošām ne-Hodžkina limfomām, ar lielāku varbūtību izraisīs simptomus, un tām parasti nepieciešama tūlītēja ārstēšana. Lai gan nosaukums "agresīva limfoma" skan biedējoši, parasti šīs limfomas ļoti labi padodas ārstēšanai un pastāv daudz lielākas iespējas tās izārstēt pilnībā, salīdzinot ar lēni progresējošām ne-Hodžkina limfomām.

Tips

Lēni progresējošās un agresīvās ne-Hodžkina limfomas tiek iedalītas dažādos tipos. Ir vairāki testi ne-Hodžkina limfomas tipa noteikšanai. Ne-Hodžkina limfomas tipu nosaka, ņemot vērā:

  • maligno limfocītu veidu (B šūnas vai T šūnas) un izskatu mikroskopā;
  • limfomas skarto limfmezglu struktūras izmaiņas;
  • olbaltumvielu vai marķieru veidu uz maligno limfocītu virsmas.

Vairākumam cilvēku ar ne-Hodžkina limfomu ir patoloģiskas B šūnas jeb B šūnu limfoma. T šūnu ne-Hodžkina limfomas ir daudz retāk sastopamas un biežāk novērojamas bērniem vai gados jauniem cilvēkiem.

Ja, apskatot skarto limfmezglu mikroskopā, tam ir saglabāts līdzīgs šūnu izvietojums, kāds tas ir normālā limfmezglā, limfomu sauc par folikulāru. Ja izvietojums atšķiras, to sauc par difūzu. Kopumā folikulārās limfomas biežāk pieder pie lēni progresējošo limfomu grupas, bet difūzās limfomas – pie agresīvo limfomu grupas.

Marķieri uz patoloģisko šūnu virsmas palīdz sīkāk noteikt limfomas tipu un var ietekmēt ārstēšanas izvēli. Tā kā pastāv vairāk nekā 30 limfomas tipu, pareizās ārstēšanas izvēle ir sarežģīts uzdevums, jo nav iespējams piemērot kādu vienu principu visiem.

Stadija

Nosakot ne-Hodžkina limfomas stadiju, jāzina, kurā organisma daļā tā atrodas, cik daudz limfmezglu grupu ir skartas un vai limfoma ir izplatījusies uz citām organisma daļām. Lai noteiktu slimības izplatību, veic vairākus testus stadijas noteikšanai.

Visbiežāk ne-Hodžkina limfomas stadiju apzīmē ar romiešu cipariem: I-IV. Tās vienkāršākajā variantā I un II stadija tiek apvienotas un sauktas par agrīno slimības stadiju, bet III un IV – par vēlīno slimības stadiju.

  • I stadija – limfoma skar tikai vienas grupas limfmezglus.
  • II stadija – skarti divu vai vairāku grupu limfmezgli, bet tie atrodas vienā diafragmas pusē – visi vai nu krūškurvja, vai arī vēdera dobuma pusē.
  • III stadija – skarti divu vai vairāku grupu limfmezgli gan krūškurvja pusē, gan vēdera dobuma pusē.
  • IV stadija – limfoma bez limfmezgliem skārusi vismaz vienu orgānu (piemēram, kaulu smadzenes, aknas vai plaušas).

Reizēm stadijas numuram pievieno burtus A vai B – atkarībā no tā, vai pastāv kāds no trim specifiskiem simptomiem:

  • periodisks, neskaidras izcelsmes drudzis (ķermeņa temperatūra augstāka par 38oC);
  • svīšana naktī;
  • neplānots ķermeņa masas zudums vairāk nekā 10% no ķermeņa masas sešu mēnešu laikā.

A nozīmē, ka nav neviena no šiem simptomiem, bet B nozīmē, ka novērots vismaz viens no šiem simptomiem. Piemēram, cilvēkam ar IIB stadijas ne-Hodžkina limfomu ir limfoma divās vai vairākās limfmezglu grupās, un visas grupas atrodas vai nu krūškurvja pusē, vai arī vēdera dobuma pusē, un ir viens vai vairāki no iepriekš nosauktajiem trim simptomiem. Cilvēkam ar IVA stadijas ne-Hodžkina limfomu tā ir izplatījusies ārpus limfmezgliem, un viņam nenovēro nevienu no iepriekš minētajiem trim simptomiem.