Limfoleikoze
Lai izprastu dažādus leikožu tipus, ir nepieciešamas pamatzināšanas par asinsrites un limfātiskajām sistēmām.
Kaulu smadzenes
Kaulu smadzenes ir dažu kaulu mīksta iekšējā daļa. Šādi kauli ir galvaskausa kauli, plecu lāpstiņa, ribas, iegurņa kauli un mugurkaula kauli.
Agrīnās asins šūnas sauc par cilmes šūnām. Šīs cilmes šūnas ražo tikai jaunas asinis formējošās šūnas. Tās nevar ražot nekādas citu veidu šūnas. Tas atšķir šīs šūnas no embrionālajām cilmes šūnām, kas rodas augļa attīstības gaitā un kas var veidoties par dažādām citām ķermeņa šūnām.
Cilmes šūnas parasti dalās, lai veidotu jaunas cilmes šūnas. Taču dažas no cilmes šūnām dalīšanās procesā var pārtapt par sarkanajiem asins ķermenīšiem, baltajiem asins ķermenīšiem vai trombocītiem.
Sarkanie asins ķermenīši
Sarkanie asins ķermenīši (eritrocīti) pārnēsā skābekli no plaušām uz citām ķermeņa šūnām. Tie aizvada gan ogļskābo gāzi, gan šūnu aktivitātes atkritumus. Sarkano asins ķermenīšu samazināšanās (mazasinība) izsauc vājumu, seklu elpošanu un nogurumu.
Trombocīti
Trombocīti palīdz aizsargāt organismu no asiņošanas, „aizmūrējot caurumiņus” asinsvados, ko izraisījuši ievainojumi, piemēram, iegriezumi vai sasitumi. Cilvēks, kam ir samazināts trombocītu skaits, var dabūt zilumus vai sākt stipri asiņot pie mazākā ievainojuma.
Baltie asins ķermenīši
Baltie asins ķermenīši palīdz aizsargāt ķermeni no infekcijām. Limfocīti ir viens no balto asins ķermenīšu veidiem. Limfocīti ir galvenās šūnas, kas veido limfoīdos audus, ļoti svarīgu imūnās sistēmas daļu. Limfoīdie audi ir limfmezglos, aizkrūts dziedzerī, liesā, aizdegunes un aukslēju mandelēs, kā arī gremošanas un elpošanas sistēmas orgānos un kaulu smadzenēs.
Ir divu veidu limfocīti:
- B limfocīti pasargā ķermeni no uzbrūkošajiem mikrobiem. Tās ir šūnas, kas visbiežāk pārveidojas par hroniskas limfoleikozes šūnām;
- T limfocīti iznīcina vīrusu inficētās šūnas.