lv ru
Informatīvais portāls par onkoloģiju
burtu izmērs: 1 2 3

Krūts uzbūve

Divas galvenās krūts sastāvdaļas ir krūts dziedzeri un tos aptverošie taukaudi. Krūts dziedzeri veido 15-20 daivas, kas sastāv no mazākām daiviņām un vadiņiem. Katra daiviņa satur aptuveni 30 vadiņus (alveolas). Vadiņi pievienojas piena vadam, kas savienots ar krūtsgalu. Krūtsgalu aptverošo apvidu sauc par areolu. Areola ir pigmentēta, un uz to atveras arī daudz sīku tauku dziedzeru. Krūti balsta Kūpera saites un krūškurvja sienas muskuļi. Kūpera saites ir divi šķiedraudu slāņi, kas notur krūti pie krūškurvja. Vecums, aptaukošanās un vairākas grūtniecības izstaipa šīs saites, padarot krūti nokarenu un bez tvirtuma.

Hormonu svārstības menstruālā cikla laikā maina krūts fizioloģiju, šūnu līmenī sagatavojot piena dziedzeri zīdīšanai, ja iestājas grūtniecība. Ārēji šīs pārmaiņas izraisa krūšu palielināšanos vai mazināšanos, un tas ir atkarīgs no sievietes hormonu līmeņa.

Krūti ar asinīm apgādā paduses, starpribu un iekšējās krūškurvja artērijas. Tās aptver krūti virzienā no apvidus pie ādas virsmas uz dziedzera vidu. Līdzīgs asinsvadu tīkls ar dziļām un virspusējām vēnām aizvada asinis prom no krūts.

Krūtī ir daudz limfvadu. Mediālie jeb vidus limfvadi virzās uz iekšējiem krūts dziedzera limfmezgliem. Iekšējie limfvadi saplūst zematslēgas kaula limfmezglos un savienojas ar otras krūts limfmezgliem. Lielākā daļa šo vadu novietoti virzienā prom no krūtsgala.

Pirms pubertātes vīriešiem un sievietēm ir līdzīga krūts uzbūve. Taču sievietēm pubertātes laikā organismā strauji sāk izdalīties hormoni estrogēns un progesterons. Progesterona ietekmē veidojas daiviņas. Savukārt estrogēns stimulē pārmaiņas krūts audos, tāpēc:

  • rodas papildu vadi; 
  • esošie vadi palielinās un veidojas jauna dziedzeru sistēma, kas spēj izdalīt pienu;
  • saistaudi palielinās un kļūst vēl elastīgāki;
  • palielinās taukaudu apjoms;
  • palielinās asinsvadu daudzums.

Krūts parasti ir pilnīgi izveidojusies līdz 15 gadu vecumam. Šajā vecumā krūts audi ir palielinājušies izmēros un plešas horizontāli no krūšu kaula līdz padusei un vertikāli no otrās vai trešās ribas līdz sestajai vai septītajai ribai. Sievietes menstruālais cikls rada hormonu vidi, kas ilgstoši – līdz menopauzei – ietekmē krūts audus.

Grūtniecība un dzemdības izraisa hormonālas pārmaiņas, kas ļauj krūtij izdalīt pienu.