lv ru
Informatīvais portāls par onkoloģiju
burtu izmērs: 1 2 3

Kaulu bojājumi

Kaulu sāpes pacientiem ar vēzi parasti izraisa vēža šūnas, kas iekļuvušas kaulos, – tās sauc par kaulu metastāzēm. Kaulu sāpes bieži ir pirmais kaulu metastāžu simptoms, kāpēc tiek veiktas pārbaudes, kas apstiprina šo diagnozi. Kaulu bojājumu ārstēšana ir vērsta uz sāpju mazināšanu, lūzumu riska mazināšanu, lūzumu ārstēšanu un papildu kaulu komplikāciju novēršanu vai aizkavēšanu.

Kas izraisa kaulu sāpes?

Bieži sastopams kaulu sāpju cēlonis ir metastātisks vēzis. Vēža izplatīšanos no tā sākotnējās vietas uz citu vietu ķermenī sauc par metastāzēm. Kaulu metastāzes nav jauns vai cits vēzis – tas sastāv no vēža šūnām no sākotnējā vēža, piemēram, krūts, priekšdziedzera, plaušu, nieru vai vairogdziedzera vēža šūnas, kas izplatījušās kaulos.

Vēža šūnas var izplatīties jeb metastazēties visā organismā un limfātiskajā sistēmā. Kauli ir vieta ķermenī, kur vēzis metastazējas visbiežāk. Kaulos metastāzes parasti nokļūst ar asinsrites palīdzību. Vēža šūnas atdalās no sākotnējās vietas organismā un ceļo pa asinsvadiem, līdz nostiprinās pie asinsvada sienas mazā kapilāru tīklā kaulaudos. Vēzis var nonākt kaulos arī ar tiešu ieaugšanu no blakus vēža, lai gan tas notiek retāk nekā izplatīšanās ar asinsriti.

Sāpes kaulu vēža gadījumā rodas tāpēc, ka vēzis izjauc normālo šūnu darbības līdzsvaru kaulos, izraisot kaulaudu struktūras izmaiņas. Vesels kauls tiek nepārtraukti remodelēts jeb notiek kaulaudu sabrukšana un atjaunošanās. Vēža šūnas, kas izplatījušās kaulos, izjauc šo līdzsvaru starp osteoklastu (šūnu, kas sadala kaulus) un osteoblastu (šūnu, kas veido jaunu kaulu) darbību, izraisot pavājinātu vai pastiprinātu kaulu veidošanos. Šie traucējumi var skart vai nu periostu (bieza membrāna, kas klāj kaulu, saukta arī par kaula plēvi), vai arī stimulēt nervus kaulā, izraisot sāpes

Kā diagnosticē kaulu metastāzes?

Kaulu metastāzes parasti tiek diagnosticētas, meklējot iemeslu sāpēm kaulos. Tiek veikta rentgena caurskate vai sarežģītāka procedūra, ko sauc par kaulu skenēšanu, lai noskaidrotu, vai sāpes izraisa ar vēzi saistīts kaulu bojājums. Kaulu skenēšanas laikā vēnā tiek ievadītas zema līmeņa radioaktīvas daļiņas. Tās cirkulē pa visu organismu un nokļūst arī kaulos. Liela šo radioaktīvo daļiņu koncentrācija kaulu skenēšanas attēlā liecina par vēža šūnu klātbūtni.

Kaulu sāpes var būt grūti atšķiramas no parastām muguras sāpēm vai artrīta. Parasti kaulu metastāžu izraisītas sāpes ir diezgan pastāvīgas, arī naktī. Tās var pastiprināties dažādās pozās, piemēram, stāvot (ja vēža šūnas ir svaru nesošajā kaulā). Ja sāpes ilgst nedēļu vai divas un šķiet, ka nemazinās un neatgādina citas pārciestas sāpes, noteikti jākonsultējas ar ārstu.

Kaulu metastāzes parasti ir skeleta centrālajā daļā, lai gan tās var būt jebkurā vietā kaulu sistēmā. Bieži kaulu metastāzes atrod mugurkaulā, iegurnī, augšstilbā, ribās, augšdelmā un galvaskausā; šajās vietās atklāj vairāk nekā 90% visu kaulu metastāžu.

Kā ārstē kaulu sāpes?

Kaulu metastāžu izraisītu kaulu sāpju ārstēšanas mērķis ir mazināt sāpes, ārstēt lūzumus, mazināt lūzumu risku un novērst vai aizkavēt citu komplikāciju rašanos. Kaulu metastāžu ārstēšanas paņēmieni – pretsāpju zāles, bisfosfonāti, staru terapija un/vai ķirurģiska ārstēšana.

Pretsāpju medikamenti

Vēža izraisītas kaulu sāpes var ārstēt ar dažādām pretsāpju zālēm. Lai gan 90% vēža slimnieku sāpes izdodas mazināt, nekontrolējamas, ar vēzi saistītas sāpes joprojām ir problēma, īpaši pacientiem, kas dzīvo mājās.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vēža sāpju mazināšanas ieteikumi norāda, ka pacientu sāpju stiprums, kas tiek vērtēts pēc 1-10 punktu skalas, nosaka, kādu pretsāpju zāļu veidu izvēlēties.

  • Vieglas vai vidēji stipras sāpes (1-3 punkti): neopioīdi ir pirmās izvēles ārstēšanas līdzekļi vieglu vai vidēji stipru sāpju gadījumā. Pie šīs zāļu grupas pieder, piemēram, paracetamols, un nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NPL), piemēram, ibuprofēns.
  • Vidēji stipras vai stipras sāpes (4-6 punkti): pacientiem ar vidēji stiprām vai stiprām sāpēm, kuriem pirmā līmeņa ārstēšana nav palīdzējusi, jāsaņem pretsāpju līdzekļi, kas pieder opioīdu klasei, t. i., narkotiskie analgētiskie līdzekļi. Šīs klases medikamentus var iegādāties tikai ar ārsta recepti. Var pievienot acetaminofēnu vai NPL.
  • Stipras sāpes (7-10 punkti): pacientiem ar stiprām sāpēm, kā arī pacientiem, kam sāpes nav mazinājusi iepriekšējā ārstēšana, jānozīmē spēcīgāks opioīdu līdzeklis (tā iegādei nepieciešama īpašas uzskaites recepte). Dažos gadījumos, iespējams, jāpievieno neopioīdu klases medikamenti, piemēram, aspirīns, paracetamols, ibuprofēns un citi pretsāpju terapijas pastiprinātājlīdzekļi.

Pretsāpju zālēm var būt blakusparādības – miegainība, aizcietējums, reibonis, slikta dūša un vemšana. Atvieglojums no pretsāpju zālēm ir īslaicīgs, un sāpes drīz var atsākties, tāpēc medikamentus vislabāk lietot tūlīt pēc sāpju sākšanās vai arī regulāri.

Bisfosfonāti

Medikamentu grupa bisfosfonāti var efektīvi mazināt kaulaudu zudumu, kas rodas no metastātiskiem bojājumiem, mazināt lūzumu risku un sāpes. Bisfosfonāti darbojas, nomācot kaulu rezorbciju jeb sabrukšanu. Kaulaudus nepārtraukti ietekmē divu veidu šūnas: osteoklasti, kas noārda vecās kaulaudu šūnas, un osteoblasti, kas atjauno. Savukārt vēža šūnas izdala dažādus faktorus, kas stimulē osteoklastu aktivitāti. Lai gan precīzs bisfosfonātu darbības mehānisms nav skaidrs, uzskata, ka tie kavē un iznīcina noārdošās šūnas osteoklastus, tādējādi mazinot kaulaudu sairšanu. Vairāk nekā 30 klīnisko pētījumu dati liecina, ka pacientiem ar kaulu metastāzēm, kuri tika ārstēti ar bisfosfonātiem, pagāja lielāks laika posms līdz kaulu lūzumiem, bija mazāka nepieciešamība pēc staru terapijas, mazinājās hiperkalciēmija (paaugstināts kalcija līmenis asinīs) un mazinājās nepieciešamība pēc ortopēdiskas ķirurģiskas operācijas.

Klīniskajos pētījumos pierādīts, ka bisfosfonāti novērš vai aizkavē kaulu sabrukšanu un ar to saistītās sāpes pacientiem, kam bija kaulu metastāzes no:

  • krūts vēža;
  • priekšdziedzera vēža;
  • plaušu vēža;
  • multiplās mielomas;
  • nieru šūnu karcinomas.

Staru terapija

Staru terapija efektīvi mazina kaulu sāpes un vēža izplatīšanos kaulos. To pielieto gadījumos, kad nav tūlītēja lūzuma riska. Staru terapija ir īpaši efektīva, kad metastātiskie bojājumi ir tikai kādā vienā apvidū.

Vienu no staru terapijas veidiem sauc par radio-medikamentozo terapiju. Tas ietver radioaktīvas vielas, piemēram, stroncija-89, injekciju vēnā. Šī viela piesaistās tiem kaulu apvidiem, kuros ir vēzis. Šādā veidā novirzot starojumu tieši uz bojātiem kaulu rajoniem, tiek iznīcinātas aktīvās vēža šūnas kaulā un mazinās simptomi (sāpes). Iespējamās radio-medikamentozās terapijas blakusparādības ir samazināts asins šūnu skaits (palielināts asiņošanas risks) un, retos gadījumos, leikozes risks.

Ķirurģiska ārstēšana

Ķirurģiska operācija ir nepieciešama tūlītēja lūzuma riska gadījumā vai arī tādēļ, lai stabilizētu novājināto kaulu. Lai stiprinātu metastāzes bojāto kaulu vai izveidotu tā struktūru, ķirurģiski kaulā var ievietot metāla stieņus, plāksnītes, skrūves u. c.