lv ru
Informatīvais portāls par onkoloģiju
burtu izmērs: 1 2 3

Diagnostika

Iemesli, kādēļ rodas aizdomas par krūts vēzi var būt dažādi: atradne skrīninga mamogrāfijas izmeklējumā, krūts palpatoras (krūtis izmeklē ar rokām pati paciente vai ārsts) izmeklēšanas laikā sataustīts veidojums, krūts ādas pārmaiņas, izdalījumi no krūts gala vai tā izskata / formas izmaiņas.

Diagnozes noteikšana ietver:

  1. klīniskā izmeklēšana – tiek izmeklētas krūtis un reģionālie (tuvumā esošie) limfmezgli;
  2. Radioloģiskā izmeklēšana – atkarībā no pacientes vecuma un krūšu blīvuma īpatnībām ārsts izvēlēsies papildus vizuālās diagnostikas izmeklējumus: mamogrāfiju (krūts rentgenoloģisku izmeklējumu), ultrasonoskopiju vai kombinēs abas metodes, lai iegūtu precīzus datus par veidojumu krūtī un reģionāliem limfmezgliem.

    Atsevišķām pacientēm (īpaši gados jaunām, ar blīvām krūtīm, sievietēm ar zināmu BRCA gēna mutāciju vai krūts implantiem) papildus nepieciešams magnētiskās rezonanses izmeklējums krūtīm.

    Lai izslēgtu audzēja izplatību (attālas metastāzes) tiek nozīmēti papildus izmeklējumi: plaušu rentgenogramma, vēdera dobuma ultrasonogrāfija un skeleta scintigrāfija;

  3. audu parauga histoloģiskā izmeklēšana – audu paraugs, kas tiek iegūts biopsijas vai operācijas laikā tiek izmeklēts zem mikroskopa. Šis ir galvenais izmeklējums, kas nosaka – vai veidojums ir labdabīgs, vai ļaundabīgs. Papildus tiek aprakstīti citi terapijas metodes izvēlei nozīmīgi audzēja raksturlielumi.

Jautājumi un atbildes