lv ru
Informatīvais portāls par onkoloģiju
burtu izmērs: 1 2 3
Atgriezties

“Zaļais koridors” ir tikai sākums

Informācija medijiem, pārpublicēts no LETA

Krūts vēzisir visizplatītākais vēža veids Latvijā, un kā liecina pēdējie statistikas dati, šobrīd uzskaitē ir vairāk nekā 13 000 krūts vēža pacienšu. Neskatoties uz faktu, ka ir ievērojami uzlabojušās diagnostikas iespējas pirmreizējiem vēža pacientiem un vēzis arvien biežāk tiek atklāts 1. stadijā, mirstības rādītāji joprojām ir ļoti augsti - 2016. gadā no krūts vēža mirušas 456 sievietes. Daļa no viņām būtu varējusi turpināt dzīvot, ja vien šīm sievietēm tiktu nodrošināti jaunākās paaudzes vēža medikamenti.

Lai vēzis kļūtu par ārstējamu slimību, krūts vēža pacienšu atbalsta biedrību “VITA” un Latvijas Basketbola savienība sadarbībā ar ārstiem un citām pacientu organizācijām jau septīto gadu rīko kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!”. Līdzšinējās kampaņas bija vērstas uz to, lai mudinātu sievietes veikt regulārus krūšu izmeklējumus un pašpārbaudes, tādējādi ļaujot atklāt krūts vēzi agrīnā stadijā. Šī gada kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” mērķis ir pievērst pastiprinātu uzmanību ne tikai diagnostikai, bet arī vēža ārstēšanai. Latvijā ir pozitīva virzība onkoloģijas jomas sakārtošanā  - ir ieviests “zaļais koridors”, kurš dod iespēju pirmreizējiem vēža pacientiem pārbaudes veikt bez rindas, taču ar to nepietiek, jo pēc diagnostikas pacientam ir nepieciešama tūlītēja ārstēšana. Pacients, kuram slimība ir šodien, nevar gaidīt  - lai dzīvotu, labākā ārstēšana nepieciešama pēc iespējas ātrāk.

Jau septīto gadu norisināsies kampaņa “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!”

Krūts vēzis joprojām ir biežākā onkoloģiskā saslimšana sievietēm un diemžēl arī biežākais mirstības cēlonis sievietēm reproduktīvā vecumā. Iespējami agrīni atklāta slimība nozīmē arī lielāku iespējamību pilnībā izārstēties, taču veiksmīga iznākuma pamatā ir divi būtiski nosacījumi – regulāru pārbaužu veikšana krūtīm (mamogrāfija, ultrasonogrāfija, kā arī pašpārbaudes) un saslimšanas gadījumā efektīvas, piemērotas terapijas pieejamība. Diemžēl Latvijā jaunās paaudzes efektīvie medikamenti nav iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā, bet atļauties nopirkt tās var tikai reta krūts vēža paciente.

Šogad kampaņas ietvaros īpaša uzmanība tiks pievērsta ne tikai nepieciešamībai regulāri veikt krūšu pārbaudes, bet arī tam, cik pieejama ir katram pacientam piemērotākā efektīvā ārstēšana.

Arī šogad kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” iecerēts noslēgt ar Krūšu veselības dienu, kas notiks 3.jūnijā, kad ikviens tiek aicināts pulcēties pie Brīvības pieminekļa, lai kopā dotos draudzības gājienā līdz “Arēnai Rīga”, kur visi interesenti varēs vērot rozā lentītes labdarības basketbola spēli starp Latvijas un Baltkrievijas sieviešu izlasēm. Ieeja spēlē, kā ierasts, būs bezmaksas.

Kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” jau septīto gadu organizē Latvijas Basketbola savienība un krūts vēža pacienšu atbalsta biedrība “VITA”. Tradicionāli aprīlī un maijā sievietes tiek mudinātas rūpēties par savu veselību, veicot krūšu pārbaudes.

Seko kampaņas aktivitātēm  www.facebook.com/Laidzivotu