lv ru
Informatīvais portāls par onkoloģiju
burtu izmērs: 1 2 3

Kā rodas dzemdes kakla vēzis

Dzemdes kakla vēzis ir viena no retajām onkoloģiskajām patoloģijām, kurai ir zināms izsaucējs – cilvēka papillomas vīruss (CPV). CPV infekcija ir ļoti izplatīta un tā skar ādas un gļotādas epitēliju. Ir zināmi aptuveni 200 cilvēka papillomas vīrusa veidi vai tipi, un no tiem vairāk nekā 40 inficē tieši gļotādas: dzemdes kaklu, maksti, vulvu, uretru, dzimumlocekli un taisno zarnu.

Dzemdes kakla vēzis var rasties, ja notiek inficēšanās ar augsta risktausa CPV tipu. Vairāk nekā 99 % dzemdes kakla vēža gadījumu izraisa CPV infekcija. Savukārt, vairāk nekā 70 % no visiem dzemdes kakla vēža gadījumiem Eiropā un pasaulē izraisa divi augsta riska tipi: CPV 16 un 18.

Dzimumorgānu CPV infekcija izplatās galvenokārt tiešā āda-āda kontakta laikā, visbiežāk seksuālo kontaktu ceļā, jo īpaši dzimumakta laikā. Tā ir viena no biežākajām seksuāli transmisīvām infekcijām. CPV ir ļoti lipīgi un ar to var viegli inficēties.

CPV infekcijas iegūšanas riska faktori ir saistīti ar seksuālo uzvedību un vecumu:

  • vecums <25 gadiem;
  • pieaugošs seksuālo partneru skaits;
  • agrīni uzsākta dzimumdzīve (16 gadi vai mazāk);
  • sievietes partnerim ir vai ir bijuši vairāki seksuālie partneri.

Kaut arī CPV infekcija ir ļoti plaši izplatīta, lielākai daļai tā ir pārejoša. Aptuveni 70% sievietēm ar pirmreizēji diagnosticētiem CPV, infekcija pāriet pati par sevi pēc viena gada un 91% - pēc diviem gadiem. Ja tomēr organisma pretestība  infekcijai ir vāja, vīruss var saglabāties šūnās – t.s. paliekoša infekcija, kas izmaina šūnas un ir arī galvenais dzemdes kakla vēža rašanās priekšnosacījums.

Šo izmaiņu secīgai attīstībai no inficēšanās brīža līdz dzemdes kakla vēzim ir nepieciešams ilgs laika periods – vidēji 10 līdz 12 gadi, kas ļauj laicīgi atklāt slimību priekšvēža stadijā un to attiecīgi ārstēt, novēršot progresiju līdz dzemdes kakla vēzim.

Tā kā dzemdes kakla vēzis agrīnajās stadijās, kad ārstēšana ir visefektīvākā, simptomus izraisa reti, ir nepieciešams laicīgs skrīnings attiecībā uz augsta riska cilvēka papilomas vīrusa (HPV - human papilloma virus (angļu val.)) infekcijas tipiem, kas rada vislielākās bažas, jo tās progresēs līdz dzemdes kakla pirmsvēža stāvolim un vēzim. Būtiska profilakses daļa ir riskam pakļauto sieviešu identificēšana pirms viņām attīstās slimība.