lv ru
Informatīvais portāls par onkoloģiju
burtu izmērs: 1 2 3

Dzemdes kakla vēža profilakse

Optimāla dzemdes kakla vēža profilakse ietver primāro profilaksi (konsultācijas un vakcināciju), lai novērstu inficēšanos ar izteikti onkogēnajiem CPV tipiem, sekundāro profilaksi (agrīnu displāzijas konstatēšanu un vēža skrīninga citoloģiskās pārbaudes) un dzemdes kakla priekšvēža gļotādas bojājumu ārstēšanu.

Primārā profilakse

Dzemdes kakla vēzis ir viena no retajām onkoloģiskajām patoloģijām, kurai ir zināms izraisītājs – cilvēka papillomas vīruss. CPV nav iespējams izārstēt, tomēr CPV izraisītās slimības var novērst pilnībā, izmantojot primāro profilaksi jeb vakcināciju. Primārā profilakse pasargā no slimības rašanās.

 Lai iegūtu vislielāko aizsardzību, svarīgi ir veikt vakcināciju pirms dzimumdzīves uzsākšanas.

Kopš 2010.g. Latvijas vakcinācijas kalendārā 12 gadus vecām meitenēm ir iekļauta vakcīna pret cilvēka papillomas vīrusu. Valsts apmaksāta vakcinācija pret CPV pienākas visām meitenēm, kuras 2010. gada 1. septembrī bija sasniegušas 12 gadu vecumu līdz 18 gadu vecumam.

Vakcinācija rada ļoti augstu aizsargvielu (antivielu) līmeni asinīs, kas saglabājas līdz pat 30-50 gadiem. Turpretī inficējoties ar CPV dabiskā imūnā atbilde ir ļoti vāja un pat pēc spontānas izārstēšanās organisms netiek pasargāts no atkārtotas inficēšanās.

Vakcinācijai pret CPV pieejamās vakcīnas:

  • Divvērtīgā - Cervarix® CPV 16. un 18. tips (GlaxoSmithKline) – vakcīnā ietverti galvenie dzemdes kakla vēzi izraisošie tipi ir visā pasaulē.
  • Četrvērtīgā - Silgard®CPV 6., 11., 16., 18. tips (Merck) – papildus iekļauti tipi, kas visbiežāk izraisa dzimumorgānu kārpas.
  • Deviņvērtīgā - Gardasil 9® - CPV 6.,11., 16., 18., 31., 33., 45., 52. un 58. tips (Merck) – satur vēl 5 papildus augsta riska onkogēnos CPV tipus. Visi vakcīnā iekļautie augsta riska CPV tipi ir atbildīgi par apmēram 90% dzemdes kakla vēža gadījumu.

Visas trīs vakcīnas ir atzītas par augsti efektīvām un drošām. Vakcīnu drošums ir pētīts daudzos klīniskos pētījumos, kuros iesaistīti simtiem tūkstošu pacientu. Kopš pirmās vakcīnas licensēšanas 2006.gadā ir ievadītas vairāk nekā 270 miljoni CPV vakcīnu devas. Ir pierādīts, ka nopietnu blakusefektu risks nav paaugstināts.

Sekundārā profilakse

Dzemdes kakla vēzis ir viena no trim ļaundabīgo audzēju lokalizācijām, kuru var diagnosticēt agrīni priekšvēža stadijā. Dzemdes kakla priekšvēža izmaiņas ir obligāts priekšnosacījums turpmākai ļaundabīgas slimības attīstībai un paiet vairāki gadi (vidēji 10 – 15), kamēr normālās epitēlija šūnās rodas ļaundabīgas izmaiņas.

Sekundārā profilakse nozīmē, ka saslimšana tiek atklāta priekšvēža stadijā, kuru izārstējot tiek novērsta progresēšana līdz vēzim.

Kopš 2009. gada Latvijā darbojas organizēts dzemdes kakla vēža skrīnings. Reizi trijos gados sievietes vecumā no 25. – 67. g.v. saņem uz deklarēto adresi vēstuli ar uzaicinājumu doties pie ginekologa, lai paņemtu citoloģisko uztriepi no dzemdes kakla. Ir ieteicams vēstuli izmantot 3 mēnešu laikā, taču, ja to nav izdevies izdarīt, tad vēstule ir derīga 3 gadus (!), t.i. līdz nākamajam uzaicinājumam. Daudzās veselības iestādēs  informācija par sievietei nosūtītās uzaicinājuma vēstules numuru un nosūtīšanas datumu ir pieejama arī elektroniski.

Ja citoloģiskās uztriepes rezultāts ir neizmainīts (A1 - nav atrasts intraepiteliāls bojājums), nākamā pārbaude jāveic pēc 3 gadiem ar kārtējo uzaicinājuma vēstuli.

Izmainītu citoloģisko izmeklējumu gadījumā ir nepieciešamas padziļināta izmeklēšana - kolposkopija, kuras laikā var identificēt bojātos audus un paņemt precīzi audu paraugus (biopsiju). Kolposkopija ir dzemdes kakla, maksts un vulvas izmeklēšana palielinājumā, izmantojot speciālu mikroskopu (kolposkopu). Kolposkopija ir ne tikai svarīga diagnostikas metode, kura ļauj precīzi novērtēt un identificēt dzemdes kakla vēzi vai priekšvēža izmaiņu pakāpi, paņemt precīzu mērķtiecīgu biopsiju, bet ir arī nepieciešama, lai veiktu precīzu ārstēšanu.

Ja pacientei pēc kolposkopiskās un biopsiju histoloģiskās izmeklēšanas tiek apstiprinātas augsta riska priekšvēža izmaiņas (CIN II, III), tiek rekomendēta lokāla šo izmainīto audu izgriešana.

Augsta riska CPV testu nozīme dzemdes kakla priekšvēža izmaiņu diagnostikā

Dzemdes kakla vēzis ir plaši izplatītas seksuāli transmisīvas infekcijas – CPV sarežģījums. Augsta riska cilvēka papillomas vīrusa (AR-CPV) paliekoša infekcija ir pierādīts dzemdes kakla priekšvēža un vēža izmaiņu iemesls. 99,7% dzemdes kakla vēža audos atrod AR-CPV tipus, tāpēc ir secināts, ka, ja dzemdes kakla audos AR-CPV neatrod, ar vēzi saistītās izmaiņas šūnās nenotiks.

Ja AR-CPV tests ir pozitīvs paciente tiek sūtīta uz kolposkopiju, ja negatīvs – atkārtota izmeklēšana jāveic pēc 3 gadiem skrīninga ietvaros.

Sagatavoja:

ginekologs, dzemdību speciālists Olga Plisko

Izmantotā literatūra:

  1. Ginekoloģija prof. Ilzes Vībergas redakcijā, Medicīnas pagāds, 2013.
  2. Klīniskās vadlīnijas “Dzemdes kakla priekšvēža slimību profilakse, diagnostika, ārstēšana un novērošana” 2016.g.
  3. Vadlīnijas ginekoloģijas onkoloģisko saslimšanu diagnostikai, stadijas noteikšanai, ārstēšanai un novērošanai” 2011.g
  4. Jana Žodžika, Dace Zavadska. Cilvēka papilomas vīrusa izraisītās slimības sievietēm un to profilakse. Latvijas Ārsts, 2018, janvāris, lpp. 62-67.