lv ru
Informatīvais portāls par onkoloģiju
burtu izmērs: 1 2 3

Dzemdes kakla vēža ārstēšana

Dzemdes kakla vēža ārstēšana (avots: „Vadlīnijas ginekoloģijas onkoloģisko saslimšanu diagnostikai, stadijas noteikšanai, ārstēšanai un novērošanai” ESMO 2017.gada vadlīnijas.)

Dzemdes kakla vēža ārstēšana ir atkarīga no slimības stadijas. Stadija tiek norādīta atbilstoši Starptautiskās Ginekologu un Dzemdību speciālistu federācijas (International Federation of Gyneacology and Obstetrics – FIGO) izstrādātajiem kritērijiem.

Lēmumu par piemērotāko ārstēšanas metodi katram konkrētam pacientam pieņem multidisciplinārs ārstu konsīlijs, kas sastāv no vairākiem speciālistiem – onkoginekologiem, ķīmijterapeitiem un staru terapeitiem.

Mikroinvazīvs vēzis

  • Stadija IA1

Rekomendējamā ārstēšana ir totāla dzemdes un dzemdes kakla izņemšana.

Ja paciente vēlas saglabāt reproduktīvo funkciju, ir pieļaujama dzemdes kakla konizācija (ārstēšanas metode, kuras laikā no dzemdes kakla tiek izgriezts konusveida fragments, kas ietver slimības bojāto audu zonu) ar tai sekojošu novērošanu veicot dzemdes kakla citoloģisko izmeklēšanu pēc 4 un 10 mēnešiem. Turpmāk citoloģisko izmeklēšanu var atkārtot reizi gadā, ja iepriekšējās abas analīzes ir bijušas normālas.

  • Stadija IA2

Šīm pacientēm ir paaugstināts risks limfmezglu metastastāzēm, tāpēc ārstēšanas protokolā ir jāiekļauj limfmezglu izņemšana. Ieteicamā ārstēšana ir modificēta radikāla histerektomija (papildus dzemdei un dzemdes kaklam tiek izņemti apkārtējie audi un maksts augšējā trešdaļa un iegurņa limfmezgli) .

Ja paciente vēlas saglabāt reproduktīvo funkciju, ir pieļaujamas sekojošas iespējas:

  • plaša dzemdes kakla konizācija ar iegurņa limfmezglu izņemšanu, vai
  • dzemdes kakla izņemšana, atstājot dzemdes ķermeni ar iegurņa limfmezglu izņemšanu

Invazīvs vēzis

  • Stadija IB1, IIA1

Ārstēšanas metodes izvēle būs atkarīga no pieejamiem medicīniskiem resursiem, iesaistītā onkologa, pacientes vecuma un vispārējā veselības stāvokļa.

Ķirurģiska ārstēšana - standarta ārstēšana IB1/IIA1 stadijas gadījumā ir radikāla dzemdes un iegurņa limfmezglu izņemšana .

Staru terapija - standarta ārstēšana IB1/IIA1 stadijas gadījumā ir ārējā iegurņa apstarošana kombinējot to ar dobuma staru terapiju.

  • Stadija IB2-IIA1

Primārās (sākotnējās) ārstēšanas iespējas:

  1. Primāra staru-ķīmijterapija;
  2. Primāra radikāla dzemdes un abpusēja iegurņa limfmezglu izņemšana, kurai parasti seko staru terapija (t.s. adjuvanta staru terapija);
  3. Ķīmijterapija ar secīgu radikālu dzemdes un abpusēja iegurņa limfmezglu izņemšanu ± adjuvantu staru terapiju vai ķīmij-staru terapiju

Ielaists dzemdes kakla vēzis – stadija IIB, III un IV

Standartā primārā ārstēšana ir kombinēta ārējā un dobuma staru terapija ar vienlaicīgu ķīmijterapiju un mērķterapiju.

Dzemdes kakla vēža recidīvs

Slimības recidīvs (atkārtota saslimšana pēc izārstēšanas) var būt gan iegurnī, gan citur ķermenī. Lielākajā daļā gadījumu slimības recidivēšana notiek pirmo divu gadu laikā pēc diagnozes noteikšanas brīža. Šajos gadījumos diemžēl prognoze nav laba un vidējā dzīvildze ir septiņi mēneši.

Par ārstēšanas iespējām ir jālemj atkarībā no pacientes vispārējā veselības stāvokļa, recidīva vietas un/vai vēža izplatības organismā.

Iespējāmās terapijas metodes:

  • staru terapija;
  • ķīmijterapija kopā ar staru terapiju;
  • paplašināta ķirurģiska iejaukšanās.