lv ru
Informatīvais portāls par onkoloģiju
burtu izmērs: 1 2 3

Diagnostika

Kā diagnosticēt bazaliomu?

Vai bazalioma rada kādas sūdzības?

  • Bieži veidojums ilgstoši mēdz būt bez jebkādiem simptomiem, jo veidojums aug lēni, gadiem ilgi
  • Līdz galam nesadzīstošs pušums, virs kura it kā veidojas krevelīte, kas ir viegli notraucama, izraisot atkārtotas asiņošanas epizodes
  • Veidojums nemēdz būt sāpīgs
  • Atkārtota kreveļu veidošanās cilvēkam rada mānīgu sajūtu, ka stāvoklis uzlabojas un tādēļ ārstēšana nav nepieciešama

Kādas pazīmes liecina par šo audzēju?

Pastāv dažādas bazaliomas formas un katrai ir atšķirīgas pazīmes

Mezglveida (nodulārā) bazalioma– sākotnēji atgādina miesas vai perlamutra krāsas pacēlumu virs ādas vai mezgliņu, kurā ar laiku veidojas iedobīte ar caurspīdīgām vai perlamutra krāsas noapaļotām malām un skaidri saskatāmiem sīkiem asins kapilāriem uz to virsmas. Pat neliela veidojuma traumatizācija (piemēram, slaukot seju ar dvieli pēc mazgāšanās) spēj izraisīt virsmas asiņošanu. Šajā vietā veidojas krevelīte, kas atkal ir viegli notraucama, izsaucot nelielu virsmas asiņošanu. Visu šo laiku veidojums lēni progresē izmēros.

  

Izčūlota bazalioma – brīdī, kad mezglveida bazaliomai virsmā sāk veidoties kreveles tā kļūst par izčūlotu bazaliomu. Laika gaitā mezglveida veidojums iegūst plašu izčūlojumu.

   

Virspusējā bazalioma – parasti lokalizējas uz rumpja (vēders, mugura) retāk uz ekstremitātēm. Perlamutra krāsas gaišāka pacelta maliņa ierobežo sarkanu centrālo daļu ar ādas lobīšanos vai zvīņām. Veidojums ļoti bieži atgādina psoriāzes, ekzēmas vai ādas sēnīšu infekcijas perēkli. Raksturīgi, ka šie “ādas saslimšanas” rajoni slikti reaģē vai vispār nereaģē uz ārstēšanu.

Infiltrējošā jeb sklerozējošā bazalioma – parasti ir plakana vai pat iegrimusi un kā likums savā izskatā atgādina rētu, ar ādas lobīšanos, dzeltenīgi bāla, ar neizteiktām robežām, taustot – pablīva. 

Pigmentētā bazalioma var atgādināt jebkuru citu pigmentētu veidojumu. Visas augstāk minētās bazaliomas formas vienlaicīgi var būt arī pigmentētas. Biežāk novēro cilvēkiem ar tumšāku ādas fototipu

 

Kā ir iespējams diagnosticēt bazaliomu?

  • Pieredzējušam ārstam bazaliomas diagnostika nesastāda nekādas grūtības. Jau pēc veidojuma izskata iespējams precīzi noteikt šo audzēju. 
  • Svarīgi atcerēties, ka bazaliomai nav priekšteču, t.i.veidojumu, no kuriem bazalioma mēdz attīstīties, šis audzējs no paša sākuma ir audzējs. 
  • Agrīna audzēja atpazīšana iespējama ar dermatoskopijas palīdzību. 
  • Latvijas klīnikās diagnostikai izmanto citoloģiskās izmeklēšanas metodi, t.i. no veidojuma virsmas tiek paņemts šūnu paraugs.

Jautājumi un atbildes