lv ru
Informatīvais portāls par onkoloģiju
burtu izmērs: 1 2 3

Vai deputāti atsauksies krūts vēža pacientu aicinājumam?

“Rozā lentītes kustībai Latvijā ir nepieciešams reāls atbalsts un patiesa rīcība ne vien no sieviešu, bet arī vīriešu puses. Tāpēc kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” ietvaros krūts vēža pacientu atbalsta biedrība “VITA” un Latvijas sieviešu basketbola izlase ir vērsusies pie LR Saeimas deputātiem, lūdzot praktisku palīdzību kampaņas mērķu sasniegšanai,” stāsta Irīna Januma, krūts vēža pacientu atbalsta biedrības “VITA” vadītāja.

Deputāti ir aicināti ziedot rozā kaklasaiti, kas pārtaps par rotu un tiks dāvāta kādai no 55 reģionālajām vēstnesēm. Šī rota būs pateicība par vēstneses labo darbu, ko viņa veic savā novadā, izglītojot sievietes par krūšu veselību.

“Mēs ticam vīrišķam atbalstam, tāpēc radās ideja par rozā kaklasaiti, kurai jāpalīdz rozā lentītei. Es ticu, ka simboliskās, no deputātu kaklasaitēm izgatavotās rotas, sniegs papildu spēku reģionālajām vēstnesēm, un šī akcija mudinās arī citus Latvijas vīriešus kļūt atbildīgākiem par sieviešu veselību,” turpina I. Januma.

Rozā lentītes simbols šogad ir veidots no rozā kaklasaites, tādejādi uzsverot, ka iedrošinājums un atbalsts, ko vīrietis var sniegt sievietei, var viņu mudināt laicīgi pārbaudīt krūšu veselību un nepieciešamība gadījumā arī uzsākt ārstēšanos.

Veicināt gan laicīgu krūts vēža diagnostiku, gan agrīnas ārstēšanas uzsākšanu. Kampaņas organizatori pauž cerību, ka rozā kaklasaite kļūs ne vien par simbolisku atbalsta žestu no deputātu puses, bet veicinās arī viņu praktisku iesaisti krūts vēža kampaņā, piemēram, nogādājot informatīvos materiālus uz Latvijas novadiem, vai sniedzot cita veida palīdzību.

Krūts vēzis sieviešu vidū Latvijā ir otrs biežākais nāves iemesls aiz sirds un asinsvadu slimībām. 2016. gadā no ļaundabīga krūts audzēja mira 452 sievietes. Šie cipari nav tikai sausa statistika. Tās ir 452 ģimenes, kuras zaudējušas mammu, māsu, meitu vai sievu.

Kaut arī ik gadu pieaug to sieviešu skaits, kuras veic regulāru krūšu pašpārbaudi un profilaktiskas pārbaudes, lai samazinātu mirstību no krūts vēža, būtiska nozīme ir ne vien agrīnai krūts vēža diagnostikai, bet arī efektīvai ārstēšanai un medikamentu pieejamībai.

Kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” centrālais pasākums šogad notiks 2018. gada 10. jūnijā, kad paredzētas aktivitātes pie Brīvības pieminekļa un gājiens “Ejam kopā, lai dzīvotu!” uz sporta namu “Daugava”. Tur skatīsimies labdarības basketbola spēli starp Latvijas un Somijas sieviešu izlasēm.

Kampaņu organizē Latvijas Basketbola savienība un krūts vēža pacientu atbalsta biedrība “VITA”.

Informācija par kampaņas aktivitātēm: https://www.facebook.com/Laidzivotu/