lv ru
Informatīvais portāls par onkoloģiju
burtu izmērs: 1 2 3
Atgriezties

Gājiena “Ejam kopā, lai dzīvotu” laikā vēža pacientu ārstēšanai saziedoti vairāk nekā 1200 EUR

Informācija medijiem, pārpublicēts no LETA

2017.g. 3. jūnijā kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu” ietvaros tika aizvadīts solidaritātes gājiens vēža pacientu atbalstam “Ejam kopā, lai dzīvotu” un Rozā lentītes basketbola spēle starp Latvijas un Baltkrievijas sieviešu basketbola valstsvienības izlasēm. Pasākuma laikā norisinājās ziedojumu vākšana vēža pacientu atbalstam, kā rezultātā tika saziedoti vairāk nekā 1200EUR, kas sadarbībā tiks novirzīti cilvēkiem, kuri vērsušies pie “Ziedot.lv”, lai saņemtu jaunākās paaudzes medikamentus cīņai pret vēzi, jo citas ārstēšanas iespējas viņiem nav.

Labdarības organizācijas „Ziedot.lv“ vadītāja Rūta Dimanta norāda, ka kampaņas „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu“ ziedojumu Ziedot.lv izlietos medikamentu apmaksai onkoloģiskiem pacientiem. Pašlaik līdzcilvēku palīdzību labdarības organizācijā Ziedot.lv gaida 17 cilvēki, kuriem vēža ārstniecībai nepieciešami dārgi, valsts neapmaksāti medikamenti. Jaunās paaudzes medikamenti ir cerība, lai dzīvotu. Palīdzēt var ziedojot projektam „Palīdzēsim izglābt dzīvības!“ http://www.ziedot.lv/palidzesim-izglabt-dzivibas-2617

Kā liecina krūts vēža pacienšu atbalsta biedrības VITA veiktā aptauja, tad jau šobrīd daļai vēža pacientu iespēja dzīvot tiek dota, tikai pateicoties līdzcilvēku ziedojumiem, jo Latvijā jaunās paaudzes efektīvie medikamenti nav iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā, bet atļauties tos nopirkt var tikai retais vēža pacients. Aptaujas laikā arī noskaidrots, ka katrs otrais respondents kādreiz ir ziedojis naudu vēža ārstēšanai, visbiežāk atvēlot naudas summu līdz 50 EUR.

Turklāt aptauja, kā arī ārstu rīcībā esošā statistika, apliecina to, ka vēzis ir izplatīta saslimšana. Vairāk nekā 90% respondentu personīgi pazīst kādu, kuram ir vēzis vai paši kādreiz ir saskārušies ar šo diagnozi.

Diemžēl augstie vēža pacientu mirstības rādītāji varētu būt zemāki, ja Latvijā valsts nodrošinātu jaunu, efektīvu medikamentu un ārstēšanas metožu apmaksu vēža pacientiem. Vairāk, kā 90% aptaujāto uzskata, ka vēzis var būt ārstējama slimība un valstij būtu pilnībā jāsedz tā ārstēšana, savukārt 6% aptaujāto atzīst, ka valstij vajadzētu daļēji apmaksāt vēža ārstēšanu. Lielākais vairums aptaujāto sagaida valsts atbalstu arī tiem pacientiem, kuriem vēzis atklāts metastātiskā jeb progresējošā stadijā. Turklāt par valsts apmaksātu ārstēšanu metastātiska vēža gadījumā iestājas 89% respondentu, savukārt 10% nav īsti pārliecināti, kādai vajadzētu būt valsts nostājai šajā situācijā. Tikai 1% aptaujāto pauž nostāju, ka valstij nav jātērē līdzekļi pacientiem ar ļoti smagām slimības formām.

Ņemot vērā šo apstākli, ir saprotamas arī aptaujāto bailes saslimt ar vēzi. 32% respondentu bieži piemeklē šādas domas, bet aptuveni puse aptaujāto par to aizdomājas retu reizi. 16% respondentu nedomā par iespēju saslimt, un tikai 1% aptaujāto ir pārliecināti, ka diagnoze “vēzis” viņus nekad nepiemeklēs.

Dažādi ir arī aptaujāto viedokļi attiecībā uz vēža izcelsmi un cēloņiem. 75% respondentu uzskata, ka vēzis ir dabiska organisma atbildes reakcija uz ilgstošu ārēju kairinājumu (psihisku, fizisku vai ķīmisku iedarbību, vīrusinfekciju, traumu) novājinātas imunitātes gadījumā. 44% aptaujāto domā, ka vēzis ir sekas neveselīgam dzīvesveidam, bet 14% uzskata, ka vēzis ir likteņa sods. Kaut arī tiek minēti dažādi iespējamie vēža izraisītāji, pilnīgas pārliecības par to, kas katrā konkrētajā gadījumā izraisījis vēzi, aptaujātajiem nav. 92% atzīst, ka vēzi ne vienmēr iespējams novērst, jo daudzos gadījumos nav zināmi tā cēloņi.

Savukārt, ja vēzis piemeklētu pašus respondentus, 98% aptaujāto vēlētos saņemt efektīvāko iespējamo ārstēšanu neatkarīgi no vēža slimības smaguma. Tātad aptaujātie, kuri šaubās par valsts pienākumu palīdzēt smagi slimajiem vēža pacientiem, tomēr vēlētos saņemt valsts atbalstu, ja paši nonāktu līdzīgā situācijā.

76% aptaujāto vēlētos, lai daļa no simtgadei paredzētajiem naudas līdzekļiem tiktu novirzīta vēža pacientu ārstēšanai, savukārt 15% procenti šai domai drīzāk piekrīt, nekā nepiekrīt. Tātad kopumā 91% aptaujāto uzskata, ka gatavojoties Latvijas valsts simtgades svinībām vajadzētu padomāt arī par tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem šajos svētkos klājas visgrūtāk, jo jācīnās par pašu svarīgāko – dzīvību.

Respondentiem tika uzdots jautājums, ko viņi vēlētos izdarīt, ja smagas slimības gadījumā ārstēšana dotu iespēju dzīvot vismaz vienu gadu ilgāk. Katrs otrais aptaujātais atbildēja, ka vēlētos pavadīt vairāk laika ar saviem tuviniekiem vai ceļot. Liela daļa aptaujāto atzina, ka realizētu kādu sen lolotu sapni vai darītu sirdij tīkamas lietas, piemēram, lasītu grāmatas vai baudītu mierpilnu atpūtu pie dabas. Salīdzinoši bieži tika minētas arī atbildes, kurās cilvēki atklāja, ka censtos atstāt aiz sevis kaut ko paliekošu, piemēram, uzrakstītu grāmatu vai dzimtas vēsturi, iestādītu ābeļdārzu vai iesaistītos kādā labdarības projektā.

Apzinoties nāves tuvumu aptaujātie gribētu mazāk strādāt, vairāk laika pavadīt ar ģimeni, mazāk uztraukties par sīkumiem, vairāk censties piedzīvot “šeit un tagad” sajūtu. Daudzi vēlētos darīt pavisam ikdienišķas lietas, kurām ikdienā nepietiek laika, piemēram, aiziet uz teātri, apciemot draugus vai palūgt kādam piedošanu.

Interesanti, ka lielākā daļa respondentu vēlētos savā dzīvē kaut ko mainīt, nevis dzīvot kā līdz šim. Tikai 2% respondentu atzina, ka neko nemainītu un turpinātu ierasto dzīvi, bet 9% vēlētos vienkārši dzīvot, neizvirzot īpašus mērķus.

Dažas atbildes:

Ja smagas slimības gadījumā ārstēšana Jums dotu iespēju dzīvotu vismaz vienu gadu ilgāk, ko Jūs gribētu šī gada laikā izdarīt?

  • Nopirktu šujmašīnu un uzšūtu savām meitenēm un sev skaistas kleitas;

  • Nodotu savu auto kolekciju, kādam, kas par to rūpētos;

  • Iestādītu 100 kokus, mežu vai augļu dārzu;

  • Īstenotu savas dzīves sapni, piedalītos autorallijā;

  • Aizbrauktu uz Bali. Ēstu visu, kas ļoti garšo. Ar saviem mīļajiem pavadītu daudz laika. Atkratītos no visa liekā - mantas, cilvēkiem.

  • Atbalstītu iniciatīvu legalizēt eitanāziju neārstējami slimiem cilvēkiem.

  • Ceļotu ar piespraustu rozā lentīti - būtu par vēstnesi.

  • Panāktu, lai Latvijā cilvēki varētu saņemt tādu paša līmeņa ārstēšanu un atbalstu onkoloģijā, kā civilizētās valstīs Eiropā, vai vismaz tepat blakus Baltijā.

Lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju domas par valsts iesaisti vēža ārstēšanā, aptauju veica krūts vēža pacienšu atbalsta biedrība VITA. Aptaujā piedalījās 614 respondenti.

Plašākai informācijai: www.parbaudikrutis.lv